Definicja tkaniny
Tkanina ? wyrób włókienniczy płaski powstający w wyniku przeplatania ze sobą (według założonego splotu) wzajemnie prostopadłych układów nitek osnowy i wątku.
Proces wytwarzania tkaniny nazywa się tkaniem i wykonywany jest na krosnach tkackich (ręcznych lub mechanicznych). Półproduktem do produkcji tkanin jest przędza tkacka.
Pierwsze wyroby przypominające tkaninę tworzono już przed ośmioma tysiącami lat. Nie były to tkaniny w dzisiejszym rozumieniu, ponieważ składały się z luźno splecionych ze sobą włókien, traw, pasków skór zwierzęcych, cienkich gałęzi czy pnączy. Powstawały w ten sposób plecionki, strukturą przypominające tkaniny. Były to wyroby o ograniczonych i najczęściej niewielkich wymiarach. Tkanina lniana, w wyrafinowanej formie, bardzo cienka, przejrzysta, miała swój początek w starożytnym Egipcie w okresie Starego Państwa ok. XXVII wiek p.n.e. - XXII wiek p.n.e.. Zachowało się wiele malowideł i zapisów o produkcji lnu i jego wykorzystaniu przez starożytnych Egipcjan. Dopiero opanowanie techniki skręcania włókien na mokro (przędze mokroprzędne) zapoczątkowało przemysłowe wytwarzanie tkanin lnianych.
Tkaniny, w odróżnieniu od pozostałych typów płaskich wyrobów włókienniczych, powstają zawsze z dwóch układów nitek - osnowy i wątku. Połączenie tych dwóch układów według określonego porządku (splotu) tworzy strukturę tkaniny. Właściwości nitek osnowy i wątku wpływają na właściwości wytworzonej z nich tkaniny. Zatem podstawowe parametry struktury tkaniny to:
Splot tkacki ? wpływa na wygląd i przeznaczenie tkaniny. Możliwość łączenia splotów powoduje, że otrzymuje się olbrzymią liczbę rozwiązań splotowych tkanin o różnym przeznaczeniu.
Liczność (gęstość) osnowy i wątku ? wpływa na elastyczność i przepuszczalność tkaniny.
Wrobienie osnowy i wątku ? w tkaninie nitki osnowy i wątku oplatają nitki układu przeciwnego, tworząc linię falistą. Wskutek tego długość nitki osnowy w 1 metrze tkaniny jest nieco większa niż 1 metr, a długość pojedynczego wątku jest większa niż szerokość tkaniny. Różnica ta zależy od splotu tkackiego, liczności nitek osnowy i wątku, grubości nitek oraz techniki wytwarzania. Stosunek tej różnicy do pozornej długości sfalowanej nitki w tkaninie wyrażony w procentach określa tzw. wrobienie (osnowy lub wątku), które w większości tkanin wynosi od kilku do kilkunastu procent. W niektórych typach tkanin wrobienie nitek może osiągać nawet kilkaset procent. Wielkość wrobienia ma wpływ na elastyczność i przepuszczalność tkaniny.
Grubość ? numer przędzy i jej rodzaj ma zasadniczy wpływ na przeznaczenie tkaniny.
Zmiana jednego lub kilku parametrów zmienia radykalnie właściwości tkaniny, takie jak grubość, masę powierzchniową (gęstość powierzchniową), elastyczność, przepuszczalność itp. Zatem dla tkaniny o określonym przeznaczeniu należy indywidualnie dobrać poszczególne parametry.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tkanina
Tkaniny we wnętrzach
Tkaniny - bardzo ważny element każdego wnętrza, często spychany na drugi plan. Bardzo łatwo za pomocą tekstylnych dodatków stworzyć zupełnie inny styl. To jest ten etap, kiedy można poszaleć i podkreślić indywidualny charakter każdego wnętrza. Poduszki, zasłony, pościel, dywany - to wszystko razem powinno tworzyć spójną całość, co nie znaczy jednak że ma być nudno. Jeśli mamy dobrą bazę (którą tworzą podłoga, ściany, stale elementy zabudowy, itd). to można osiągnąć praktycznie wszystko - pasować będą zarówno intensywne kolory, mocne wzory, jak i eleganckie połączenie czerni z bielą.
Kolor we wnętrz
Kolory we wnętrzu to jedna z najważniejszych kwestii. Mówi się, że obecnie króluje czerń i biel, jednak nie jest to wcale prawda. Graficzne wnętrza wymagają ogromnej samodyscypliny, są bardzo efektowne, jednak zdecydowanie nie jest to rozwiązanie dla każdego. Kolory najlepioej prezentują się w dodatkach, co będę powtarzać do znudzenia. Masz swój ulubiony kolor - świetnie, ale to nie znaczy, że całe pomieszczenie musi byc np. niebieskie! Takie pokoje sa naprawdę fatalne, nie da się w nich ani odpocząć, ani pracować. Nadmiasr wzorów i kolorów nie wpływa pozytywnie na nasza psychikę, jest drażniący, czasmi wręcz stresujący. Uwielbiasz róż? Swietnie! Różowa kanapa może prezentować się naprawdę cudownie, np. w połączeniu z grafitem. Jednak różowe ściany, dywan, kanapa, obrazki i meble doprowadzą każdego normalnego człowieka do szaleństwa. Tak więc po pierwsze - UMIAR.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz